Shanti Priyas første praktikant

I november og december havde Shanti Priya primary schools 30 børnehavebørn en ganske særlig oplevelse. De legede nemlig hver dag med Anja, pædagogstuderende fra København. Da jeg besøgte skolen og Anja i begyndelsen af december var det helt skønt at se hvor glade og trygge de små unger, som er fra 2 til 5 år, var. Men hvad der i mine øjne var den største succes var, at lærerne kunne bruge Anjas måde at omgås børnene på til noget. Fx. var der en lille pige som alle opfattede som ‘tilbage’, for det er hendes ældre søster og de to piger ligner hinanden som to dråber vand. Anja fik pigen til at tegne og i det hele taget vise sider af sig selv, som de andre aldrig havde set. På samme måde fik hun en af de små drenge, som ellers aldrig taler til at snakke. De ting gjorde stort indtryk på lærerne og jeg blev glad fordi de faktisk observerer og reflekterer, de har ikke en lang uddannelse med fokus på børn, men de interesserer sig for børn og ser dem og det er et rigtig godt skridt.

Nu i februar er Anja tilbage i Danmark og to nye studerende Helene og Laura har meldt deres ankomst på skolen og senere på året kommer Amalie og Julie, som er lærerstuderende. Jeg glæder mig til at høre, hvordan det går og håber, at der næste semester vil komme et par friske studerende, som vil prøve kræfter med Shree Laxmi school, vores anden madskole.

Det har i parentes bemærket også været godt for maddelen af projektet: Anja har kunnet holde øje med maden og vi har kunne diskutere, at selv en enkelt dag med

børnehavebørnene leger futtog med Anja
Der blev grinet rigtig meget, når Anja legede tog med de små.

hvidt toastbrød ikke dur.

Tak til Anja for hendes store indsats og store kulturelle indføling 🙂

så skal der tegnes
Det tog lidt tid for ungerne at fange, at der kan tegnes med tusser og ikke kun skrives
Lærer Balkumari og en lille pige som alle troede var langsom
Lærer Balkumari leger med den lille pige, som før sad i en krog og blev opfattet som sinke

Offentliggjort af skolemadtilnepal

Skolemad til Nepal er en lille frivillig forening, som støtter fattige børns uddannelse i det sydlige Nepal. Vores kerneaktivitet er gratis skolefrokost, men vi har også danske praktikanter, vi rejser penge til solceller på skolerne, til videreuddannelse af lærerne og forhåbentlig i fremtiden til at forbedre undervisningen med computere På foreningens vegne Anne Mette Nordfalk Forkvinde

One thought on “Shanti Priyas første praktikant

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Google photo

Du kommenterer med din Google konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: