Blomster i lange baner

Jeg nåede lige at besøge Shanti Priya en gang mere inden jeg rejste hjem til Danmark. Denne gang var jeg rundt i alle klasserne og fik om muligt endnu mere tikka og endnu flere blomster.

faktisk fik jeg en del flere blomster end jeg lige ku bære!
På klassebesøg. Alle lokalerne er nymalede og vældig fine.

Bagefter var der officielt takkeprogram med overrækkelse af to fine takkediplomer. Et fra skolen selv og et fra District Education Office, skolen havde også inviteret en skoleinspektør og medlem af den lokale skoleforvaltning til at holde tale. Det var meget rørende og dejligt, ikke fordi jeg behøver indrammede takkebreve, men fordi det viser, at skolebestyrelsen er positive overfor projektet endda i en grad så de selv vil gøre en indsats. Det fik jeg så vævet en del rundt i, i min tale til dem (ingen nepalesiske programmer uden en masse taler), der mest gik på, at det her jo kun er muligt fordi de er aktive.

Udenfor Shanti Priya Primary school foran det lille tempel
Jeg holder tale til bestyrelsen og fremmødte forældre

Til sidst overrakte jeg en solcelle lampe fra IKEA til den nye inspektør mrs. Tara Pandey, som et symbol på at vi sammen skal kaste lys over skolen. Ved ikke helt om det blev tydeligt i oversættelsen, men det håber jeg…Det hele blev rundet af med en tilskyndelse til at vi alle arbejder hen i mod det mål at alle unger kommer hver dag og består eksamen hvert år.

En sidste ting som var værd at bemærke var ms. Menuka, den unge lærer som er min kontaktperson. Menuka styrede hele sceancen men største naturlighed. Faktisk ret flot klaret i betragtning af at hun vel er omkring 23 år. Hun skal nok blive til noget 🙂

De som har lyst kan forresten høre Lise Herman’s rigtig fine udsendelse om projektet her (sendt på P4 sidst i november) på min hjemmeside http://www.skolemad-til-nepal.com

Offentliggjort af skolemadtilnepal

Skolemad til Nepal er en lille frivillig forening, som støtter fattige børns uddannelse i det sydlige Nepal. Vores kerneaktivitet er gratis skolefrokost, men vi har også danske praktikanter, vi rejser penge til solceller på skolerne, til videreuddannelse af lærerne og forhåbentlig i fremtiden til at forbedre undervisningen med computere På foreningens vegne Anne Mette Nordfalk Forkvinde

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Google photo

Du kommenterer med din Google konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: