Grønne haver i alle retninger

I november måned gik vi for alvor i gang med de to skolehaver på Shree Laxm i og Shree Shanti Priya school. Med os var mødrene fra Shree Shanti Priya, Lis Rasmussen, økolog fra Kieselgården og Umananda Dhungana fra Søbogaards nepalesisek forsøgsgård ved Bhaktapur.
I november måned 2012 gik vi for alvor i gang med de to skolehaver på Shree Laxmi og Shree Shanti Priya school, de to madskoler i det sydlige Nepal. Med os var mødrene fra Soiya, hvis børn går på Shree Shanti Priya, Lis Rasmussen, økolog fra Kieselgården på Sjælland og Umananda Dhungana fra Søbogaards nepalesiske forsøgsgård ved Bhaktapur, Kathmandu.
En af de store udfordringer ved en vertikal have er, hvilken struktur man skal vælge. Vi forsøgte os med store plastikbeholdere. Men de var utrolig svære at skære i. Hobbyknivene fra Danmark kom til kort. Heldigvis havde mødrende fra Soiya en god ide: At smelte de tykkeste dele af tønden med et stykke jern, varmet over ilden i køkkenet.
En af de store udfordringer ved en vertikal have er, hvilken struktur man skal vælge. Vi forsøgte os med store plastikbeholdere. Men de var utrolig svære at skære i. Hobbyknivene fra Danmark kom til kort. Heldigvis havde mødrene fra Soiya en god ide: At smelte de tykkeste dele af tønden med et stykke jern, varmet over ilden i køkkenet.
damer-tønder-hobbykniv
Da bunden var skåret ud, gik det lettere med at lave huller i siderne til at stikke små stiklinger ind i.
Mødrene fra Soiya har ikke de store læsefærdigheder, men bogen om vertikale haver har nogle ret gode billeder.
Mødrene fra Soiya har ikke de store læsefærdigheder, men bogen om vertikale haver har nogle ret gode billeder.
Da alle hullerne var skåret, gik vi i gang med at fylde jord i at surre tønderne fast til et stakit af bambus.
Da alle hullerne var skåret, gik vi i gang med at fylde jord i og med at surre tønderne fast til et stakit af bambus.
Herefter puttede vi stiklinger i. Det var et stort øjeblik! Men vi blev også enige om, at det var en god ide at lave de første 5 tønder lidt forskellige, så vi kunne se, hvad der fungerer bedst.
Herefter puttede vi stiklinger i. Det var et stort øjeblik! Vi blev også enige om, at det var en god ide at lave de første 5 tønder lidt forskellige, så vi kunne se, hvad der fungerer bedst.
Da vi gik i gang med tønde nr. 2, anbragte vi efter en del diskussion et plastikrør med huller i, for at sprede vandet bedre. Processen var utrolig god, fordi der på netop vertikale haver ikke var nogen eksperter, kun deltagere og her var vi pludselige lige, de kasteløse kvinder fra Soiya, højkasteskolelæreren og deres danske akademiker-ven. Der blev sagt "hvad synes du?" og "Jeg har en ide" mange gange og det var utrolig fedt!
Da vi gik i gang med tønde nr. 2, anbragte vi efter en del diskussion et plastikrør med huller i, for at sprede vandet bedre ved vanding. Processen var utrolig god, fordi der på netop vertikale haver ikke er nogen eksperter, kun deltagere, og her var vi pludselige lige for alvor, de kasteløse kvinder fra Soiya, højkasteskolelæreren og deres danske akademiker-ven. Der blev sagt “hvad synes du?” og “Jeg har en ide” mange gange og det var utrolig fedt!
Det er lidt svært at se, men her er mødrene ved at grave kompost op. Den havde de været med til at lave to måneder tidligere. Det er den tid kompost tager.
Det er lidt svært at se, men her er mødrene ved at grave kompost op. Den havde de været med til at lave lidt over en måned tidligere. Det er den tid kompost tager, her i varmen. Alt det grønne, er en del af den eksisterende have. Som er blevet kraftigt forbedret efter at havemanden og en af mødrene var på mini-kursus på Søbogaards forsøgsgård Gamcha ved Kathmandu.
Til sidst: En tomatplante og en gang vand i toppen. Der er forskellige grøntsager i de forskellige huller, dels for at eksperimentere med, hvad der virker, dels fordi nogle grønne ting jager uønskede insekter væk.
Til sidst: En tomatplante og en gang vand i toppen. Der er forskellige grøntsager i de forskellige huller, dels for at eksperimentere med, hvad der virker, dels fordi nogle grønne ting jager uønskede insekter væk.
Vi indrømmer! Det var meget hårdt arbejde. Så da vi havde lavet fem tønder, blev vi enige om, at vi ville vente og se, hvordan det gik med dem, før vi går i gang med flere.
Vi indrømmer! Det var meget hårdt arbejde. Så da vi havde lavet fem tønder, blev vi enige om, at vi ville vente og se, hvordan det gik med dem, før vi går i gang med flere.
Udover tønder hænge vi også poser op. De her er lavet af brugt reklamemateriale. Det er mødrene, der har syet reklamerne sammen til perfekte poser. Lærerne var ret nysgerrige efter denne nye ide.
Udover tønder hænge vi også poser op. De her er lavet af brugt reklamemateriale. Det er mødrene, der har syet reklamerne sammen til perfekte poser. Lærerne var ret nysgerrige efter denne nye ide.
En virkelig vigtig ting i økologisk havebrug er jordforbedring, og en måde at forbedre på er flydende gødning. Hjemmefra havde jeg fået en række navne på planter, der kunne bruges og var nærmest træt på forhånd ved tanken om at skulle jagte dem alle. Men ganske uventet viste det sig, at det vidste mødrene skam allerede alt om! For to år siden fik de nemlig et mini-havekursus hjemme i landsbyen, hvor flydende gødning indgik - så de gik bare i gang med at samle ind og 1-2-3 var der masser af flydende gødning lavet af lokale urter.
En virkelig vigtig ting i økologisk havebrug er jordforbedring, og en måde at forbedre på er flydende gødning. Hjemmefra havde jeg fået en række navne på planter, der kunne bruges og var nærmest træt på forhånd ved tanken om at skulle jagte dem alle. Men ganske uventet viste det sig, at det vidste mødrene skam allerede alt om! For to år siden fik de nemlig et mini-havekursus hjemme i landsbyen, hvor flydende gødning indgik – så de gik bare i gang med at samle ind og 1-2-3 var der masser af flydende gødning lavet af lokale urter.
Efter havemanden Raju Basals ide, lavede vi også et stakit foran tønderne sådan at vi kunne lægge plastik-dug over for at beskytte mod sol og regn.
Efter havemanden Raju Basals ide, lavede vi også et stakit foran tønderne sådan at vi kunne lægge plastik-dug over for at beskytte mod sol og regn.
Udover det vertikale, ryddede vi et langt stykke jord og plantede kartofler. Lis forklarede, hvordan rækker skal laves lige og at der ikke skal så mange planter i jorden pr. række - og så skal kartoflerne vandes! Det synes alle var ret skørt. Vanding er ikke noget man gør særlig meget her.
Udover det vertikale, ryddede vi et langt stykke jord og plantede kartofler. Lis forklarede, hvordan rækker skal laves lige og at der ikke skal så mange planter i jorden pr. række – og så skal kartoflerne vandes! Det synes alle var ret skørt. Vanding er ikke noget man gør særlig meget her. En ting vi brugte en del tid og kræfter og penge på, var derfor at få en motor på håndpumpen og købe nogle ordentlige have-slanger.

børn-kartoflerDe store børn fra 4. – 5. klasse, var med til at rydde kartoffelbedet. Men ellers har udskudt den store børnedeltagelse lidt. Der var simpelthen for mange jern i ilden, så den komponent tager vi i foråret.

Noget som Lis Rasmussen bed meget mærke i, var at der spises for meget ris og anden stivelsesholdig mad og for lidt grønt. Det vil vi fremover forsøge at rette op på. Her har Laxmi Musahar hentet en slags bladbeder til dagens frokost.
Noget som Lis Rasmussen bed meget mærke i, var at der spises for meget ris og anden stivelsesholdig mad og for lidt grønt. Det vil vi fremover forsøge at rette op på. Her har Laxmi Musahar hentet en slags bladbeder til dagens frokost.
Hver dag bliver der på skolen lavet med til mellem 180 - 250 børn. Som en forsøgsordning laver mødrene fra Soiya mad på skift en gang om ugen.
Hver dag bliver der på skolen lavet med til mellem 180 – 250 børn. Som en forsøgsordning laver mødrene fra Soiya mad på skift en gang om ugen.
Gennem haveprojektet vil vi forsøge at knytte mødrene fra Soiya tættere til skolen. Der er ingen tradition for uddannelse i landsbyen, og selvom fremmødet er væsentligt forbedret ,efter at børnene for tre år siden begyndte at få skolemad, så klager lærerene stadig over, at børnene fra landsbyen Soiya kommer for lidt i skole.
Det er godt at kunne spise frokost med mor en gang imellem. Gennem haveprojektet vil vi forsøge at knytte mødrene fra Soiya tættere til skolen. Der er ingen tradition for uddannelse i landsbyen, og selvom fremmødet er væsentligt forbedret ,efter at børnene for tre år siden begyndte at få skolemad, så klager lærerene stadig over, at børnene fra landsbyen Soiya kommer for lidt i skole. Vi tror på, at hvis mødrene får deres gang på skolen, så er der basis for forbedret kommunikation.
For lige at anskueliggøre situationen, så kan et hus i Soiya se sådan her ud.
For lige at anskueliggøre situationen, så kan et hus i Soiya se sådan her ud.
Her er vores kerneydelse - et dagligt måltid gratis skolemad. Som det kan ses, så kunne den godt være grønnere - og det bliver den!
Her er vores kerneydelse: Et dagligt måltid gratis skolemad, her uddelt af undertegnede, Skolelivs Formand Anne Mette Nordfalk. Som det kan ses, så kunne den godt være grønnere – og det bliver den!

Offentliggjort af skolemadtilnepal

Skolemad til Nepal er en lille frivillig forening, som støtter fattige børns uddannelse i det sydlige Nepal. Vores kerneaktivitet er gratis skolefrokost, men vi har også danske praktikanter, vi rejser penge til solceller på skolerne, til videreuddannelse af lærerne og forhåbentlig i fremtiden til at forbedre undervisningen med computere På foreningens vegne Anne Mette Nordfalk Forkvinde

One thought on “Grønne haver i alle retninger

  1. Hej Anne Mette
    Det er helt fantastisk inspirerende. Mange kan virkelig få glæde af den viden og erfaring. Tusind tak
    Jeg kunne godt tænke mig at besøge dit projekt.
    kh
    Dorte

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Google photo

Du kommenterer med din Google konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: