Kampen om haven

Den anden halvdel af vores opstartstur i november foregik på Shree Laxmi Primary school. Det spændende ved denne skole var, at den ikke i forvejen havde en have overhovedet, men til gengæld har rigtig meget plads! Bishaka Rana, skolens unge skoleinspektør har hele tiden tøvet med at lave have, fordi der ikke var en mur rundt om området. “Folk vil stjæle det hele, når vi ikke er her!” sagde hun igen og igen.
Sidste år i maj fik vi overtalt hende til at nøjes med et hegn, mur rundt om en halv hektar, det koster jo også en slags penge;)
Vores medlemsforening Nepals børn gav tilsagn om at betale cementen til stolperne, og da vi mødte op i december klar til at lave have, var der pæle rundt om det meste af området.
MEN det viste sig at der var flere problemer!
maend-snakker wiring-naer

Det viste sig, at der var endnu en grund til, at det gik trægt med haven. Der var nemlig flere grupper i lokalsamfundet, som i årevis havde kæmpet om at bestemme, hvad området skulle bruges til! Det at hegne ind var altså både praktisk men også symbolsk ift. at sige: Det her er skolens område.
Det viste sig, at der var endnu en grund til, at det gik trægt med haven. Der var nemlig flere grupper i lokalsamfundet, som i årevis havde kæmpet om at bestemme, hvad området skulle bruges til! Det at hegne ind var altså både praktisk men også symbolsk ift. at sige: Det her er skolens område.
Heldigvis viste mr. Dunghana vores medbragte konsulent sig at være den fødte mediator og før vi så os om, var det lille samfund blevet enige om, at det da var en god ide, at bruge et stykke af området til have til ungernes mad! Som bevis på deres engagement og deltagelse kom mange med unge træer til at plante langs hegnet.
Heldigvis viste mr. Dunghana vores medbragte konsulent sig at være den fødte mediator og før vi så os om, var det lille samfund blevet enige om, at det da var en god ide, at bruge et stykke af området til have til ungernes mad! Som bevis på deres engagement og deltagelse kom mange med unge træer til at plante langs hegnet.
Her skal det lige tilføjes, at også havens argeste modstander kom med adskillige træer!
Her skal det lige tilføjes, at også havens argeste modstander kom med adskillige træer!
traktor-ploejer
Som alt andet i Nepal går det enten hurtigt eller slet ikke 🙂 Da vi var blevet enige med de lokale, stod der en traktor en time efter og to timer senere, var hele vores haveområde pløjet!
Da haven var pløjet og delt i felter til rotation efter økologiske forskrifter kom der kompost. Normalt skal skolen selv fremstille sin kompost, men denne gang købte vi færdigt formuldet komøg. Kompost er essentielt i økologisk jordbrug, fordi det er den måde man tilsætter næring til jorden på. Kvinderne fra Soiya står klar for at smide det over i haven. De er efterhånden erfarne ud i kompost!
Da haven var pløjet og delt i felter til rotation efter økologiske forskrifter kom der kompost. Normalt skal skolen selv fremstille sin kompost, men denne gang købte vi færdigt formuldet komøg. Kompost er essentielt i økologisk jordbrug, fordi det er den måde man tilsætter næring til jorden på. Kvinderne fra Soiya står klar for at smide det over i haven. De er efterhånden erfarne ud i kompost!
birgitte-damer-have
Haveholdet med haven i baggrunden. Forrest Birgitte Sørensen fra Nepals Børn, som betaler skolemad til skolens børn. Birgitte var med i arbejdet på skolen sammen med mr. Dunghana og Soiya kvinderne hver dag.
Hele haven skulle også luges. Normalt skal et område, der har været dækket af græs ligge nogen tid og pløjes flere gange. Det var der ikke tid til! Til gengæld var der masser af hænder til at luge med håndkraft og på den måde fjerne græsset helt!
Hele haven skulle også luges. Normalt skal et område, der har været dækket af græs ligge nogen tid og pløjes flere gange. Det var der ikke tid til! Til gengæld var der masser af hænder til at luge med håndkraft og på den måde fjerne græsset helt!
Kvinderne fra Soiya var også med til at plante træer hele vejen rundt om området. "Det er dejligt at de lokale kvinder hjælper til, men de her damer, de kan lave noget," sagde mr. Dunghana. Kvinderne der til hverdag er syersker, har en fortid som markarbejder, så de er bomstærke! Her viser Lis Rasmussen fra Kiselgården dem, hvordan de skal plante, så træet får optimale betingelser.
Kvinderne fra Soiya var også med til at plante træer hele vejen rundt om området. “Det er dejligt at de lokale kvinder hjælper til, men de her damer, de kan lave noget,” sagde mr. Dunghana. Kvinderne der til hverdag er syersker, har en fortid som markarbejder, så de er bomstærke!
Her viser Lis Rasmussen fra Kiselgården dem, hvordan de skal plante, så træet får optimale betingelser.
Tanken med træerne er dels, at de skal give skygge og skærme området, dels at de skal være en indtægtskilde. Fx. kan Neemtræets blade spises eller forarbejdes til lægemidler.
Tanken med træerne er dels, at de skal give skygge og skærme området, dels at de skal være en indtægtskilde. Fx. kan Neemtræets blade spises eller forarbejdes til lægemidler. I baggrunden ses det lille hus, hvor pumpen står. Den er ret essentiel (uden vand ingen planter) og den havde vi utrolig meget bøvl med! Til sidst fik vi dog til en ret overskuelig pris sat en lille motor på, så haven kan vandes uden det store besvær!
Børnene deltog ikke så meget som vi havde haft planer om. Diskussionerne om haven tog det meste af vores energi og desuden havde vi i november stadig ikke ansat en havemand. Den del af projektet har vi til gode!
Børnene deltog ikke så meget som vi havde haft planer om. Diskussionerne om haven tog det meste af vores energi og desuden havde vi i november stadig ikke ansat en havemand.
Den del af projektet har vi til gode!

Haveprojektet på de to skoler, har haft en fantastisk opstart. På Shree Laxmi school fordi alt var så nyt og på Shanti Priya fordi vi fik startet de vertikale drømme op. Vi glæder os til at følge projektet og kan næsten ikke vente med at komme afsted igen!

 

 

 

Offentliggjort af skolemadtilnepal

Skolemad til Nepal er en lille frivillig forening, som støtter fattige børns uddannelse i det sydlige Nepal. Vores kerneaktivitet er gratis skolefrokost, men vi har også danske praktikanter, vi rejser penge til solceller på skolerne, til videreuddannelse af lærerne og forhåbentlig i fremtiden til at forbedre undervisningen med computere På foreningens vegne Anne Mette Nordfalk Forkvinde

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Google photo

Du kommenterer med din Google konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: